İroniden Anlayan Nesli Sevdik!


Bugün güzel insan Yuzika ile 17.30 sularında alt kantine doğru ilerlerken aklımızda tek bir soru vardı: Bu okulda, bu saate kadar sadece felsefe toplantısı için bekleyen kaç kişi olabilirdi!? Fakat Mülkiye'nin Küba kantini olarak da geçen kantininde gördüğümüz kalabalık, bizi tam anlamıyla dumura uğrattı! Son 4 yıldır katıldığım hiçbir felsefe topluluğu açılış toplantısında böylesi bir kalabalığa rasgelmemiştim. İnsanların "oradan geçiyordum, uğradım" ya da "arkadaşım gel dedi, geldim" tadındaki ilgilerinden çok, bile isteye orada bulunmak üzere akşamı beklemiş olmaları, onların topluluktan öte, felsefeye karşı gelişmiş olan ilgilerini kanıtlar nitelikteydi! Bu ilginin eskimiş felsefecileri nasıl sevindirdiğini bilemezsiniz!(Muhtemelen Yuzika bu olayı kutlamak üzere şu anda Ankara barlarına karışmıştır!:))

Topluluğun bu dönemki teması; ironi! Grubu oluşturanlar arasından çıkan, Hukuk felsefesi, Marxism, Din felsefesi, Ahlak felsefesi, Epistemoloji gibi önerilerin tartışılması ve güzel başkan Özgür tarafından yapılan yönetim neticesinde alınmış olan nihai karar herkesin ilgisini çekti. Özellikle Yuzika'nın yaptığı vurgularda ironi üstbaşlığının edebiyatı, plastik sanatları, sinemayı, tiyatroyu, televizyonu, felsefenin diğer neredeyse tüm dallarını ve birçok benzerlerini kapsaması da genç felsefecilerin "ironi"ye yeşil ışık yakmalarında etkili oldu. Tabi yine Yuzika'nın Woody Allen filmleri izleme önerileri, Trabzon gezisi vaadi, Ulus Baker buluşmasında tüketilebilecek potansiyel şaraplar iddiası ve Ayhan Yalçınkaya okumaları telkinleri de yeni üyeler üzerinde etkili olmadı değil!

Kısacası bu yıl Felsefe Topluluğu için oldukça eğlenceli bir yıl olacak gibi gözüküyor! Biz tekaüt felsefe severler olarak; Kubaros Volkan, Yuzika, Sedef, Gözde, Caner ve bendeniz felsefe sevenler camiasının arasına döneceğimiz yeni yılın ilk okumasını sabırsızlıkla bekliyor ve klasik olduğu üzere; aramıza yeni katılan tüm genç felsefecilere "ne iyi ettiniz de geldiniz" diyoruz!

8 Ekim 2009- 16.30'da Alt Kantin'de buluşmak üzere!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burjuvazinin Gizemli Çekiciliği Üzerine