10 Adımda Eskişehir'de Geçirilebilecek En İyi Haftasonu

Burada, Anadolu'nun orta yerinde bambaşka bir hikayenin peşine düşmüş Eskişehir'imizi keşfetmek isteyenlere haftasonu için önerebileceğim bir gezi programı hazırladım. Şüphesiz ki iki gece ve iki gündüzden ibaret bir gezi her açıdan eksik kalacaktır; ne var ki bir noktada da oldukça uzun bir süreden bahsediyoruz. Efektif kullanıldığında Eskişehir hemen tüm özellikleriyle keşfedilmiş olacaktır.

Öncelikle gezimizin Cuma akşamı 20.00 sularında tren garından başlayacağını ve Pazar günü akşam yine aynı saatlerde tren garında son bulacağını düşünelim. Yaşanacak 48 saat için programımız aşağıdaki gibidir. Şimdiden iyi eğlenceler!


 1) Cuma Akşamı 20.00

Eskişehir'in tren garı 1955 yılında inşa edilmiş, tonozlu, estetik bir binadır. Hızlı tren uzatması ile modern bir parça eklenmiş olmakla birlikte, halen tarihi niteliğini korumakta ve bir demiryolu kenti olan Eskişehir için simge binalardan biri olma özelliğini korumaktadır. (Detaylı bilgi: http://kentvedemiryolu.com/icerik.php?id=362)


Bu tarihi gar binasından çıkıp Doğu istikametinde 10 dakika yürüdüğünüzde Eskişehir'in kalbi denilebilecek olan Doktorlar Caddesi ile İsmet İnönü Caddesi ayrımına gelmiş olacaksınız. (Buradaki eski köprü kaldırıldığı için yepyeni bir meydan doğmuş durumdadır.) Akşam yemeği için isterseniz tam bu noktada bulunan Varuna Cafe Del Mundo'yu tercih edebilirsiniz. (İnternet sitesi: http://www.delmundocafe.com/) Başta Ankara ve İzmir olmak üzere bütün Türkiye'ye yayılmaya başlayan ve gezi kültürünü odağına almış bu cafenin asıl merkezi Eskişehir'dir. (Yemekler 15-30 TL arası. Tuborg Bavyera 12.5 TL) Diğer alternatifleriniz ise meydandaki Dublin Irish Pub, Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi üzerindeki Passage ya da Eskişehir'e özgü bir tür yoğurtlu köfte kebabı olan balaban'la meşhur olmuş lokantalar olabilir. (En iyisi Büyükşehir Belediyesi arkasındaki Abdüsselam Balaban'dır: http://balabankebap.com.tr/)

2) Cuma Gecesi

Varuna'daki akşam yemeğinden sonra mekanın hemen karşısındaki Barlar sokağına (Neyzen Tevfik Sokak) geçebilirsiniz. Burası yaklaşık 500 metre uzunluğunda ve Eskişehir gece hayatının yeni merkezi konumundadır. Sokak üzerinde publardan, meyhanelere, çorbacılardan, kokoreççilere, marka gece kulüplerinden, yerel girişimlere kadar birçok kaliteli mekan bulunmaktadır. Bizim tavsiyelerimiz: Hangover, Social, Diesel ve Viking Pub. Meyhanelerden de Neyzen. (http://www.neyzenmeyhanesi.com)

(İçki fiyatları İstanbul ve Ankara'daki fiyatların ortalama %30 aşağısındadır.)
(Meyhane alternatifi, bu bölgenin dışında olmakla birlikte Kör Kamil Meyhanesidir: https://eksisozluk.com/kor-kamil--163413)

Gecenin en sonunda yine Barlar Sokağı'nda bulunan Onur İşkembe'de harika çorbalar içebilirsiniz.

3) Cumartesi Sabahı

Eğer otelinizde kahvaltı yapmıyorsanız, Eskişehir'de iyi bir kahvaltı yapmanız için çok fazla aranmanıza gerek yoktur. Bizim tavsiyelerimiz Uluönder Parkı'nda bulunan Gurme Ayten Usta (Ulaşım Taksi / Otobüs ile), Bağlar Caddesi'ndeki Namlı Otel (Tramvay Durağı: Espark), Doktorlar Caddesi'ndeki Acıktım Kafedeyiz. (Tramvay Durağı: İsmet İnönü) (Ortalama 20-25 TL)

4) Cumartesi Öğle

Kahvaltıdan sonra hızlı bir şekilde Odunpazarı Evlerini geziyoruz. (Tramvay Durağı: Atatürk Lisesi) Bu evlerin bazıları müzeye dönüştürülmüş olup, bunlar arasında mutlaka görülmesi gerekenler Kent Belleği Müzesi ile; Cam Sanatları Müzesi (ki tek biletle gezilebilmektedir. 5 TL) ve Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi'dir. (3 TL) Bu bölgede şahıslara ait Cam Sanatları müzeleri de mevcut olup, hediyelik eşya düşünenler için oldukça seçenek sunmaktadır. (Detaylı bilgi: http://www.odunpazari.bel.tr/Projeler.aspx?ID=7)

5) Cumartesi Öğleden Sonra

Odunpazarı Evleri'nden Atatürk Lisesi yönünde yüründüğünde iki temel eser ortaya çıkmaktadır. Bunlardan ilki Odunpazarı Belediyesi tarafından Kültür Merkezi olarak kullanılan tarihi kervansaray ve hemen yanında, bünyesinde Lületaşı Müzesi ve Eskişehir Mevlevihanesi Kütüphanesi'ni de barındıran Kurşunlu Külliyesi'dir. Lületaşı, dünyada yalnızca Eskişehir'de çıkarılan bir tür yumuşak taştır ve pipolarda kullanılan haliyle iyi bir hediyelik aksesuar olmaktadır. Kurşunlu Külliyesi ve Camisi de 16. yy'a dayanan tarihiyle Eskişehir'de, Alaattin Parkı içinde yer alan Alaattin Camisi'nden sonraki en eski cami ve imaret olarak bilinmektedir.

6) Cumartesi Akşam Üstü

Tarihi Odunpazarı Evleri gezisinden sonra Otogar yanında bulunan Kent Park'a geçilebilir. (Tramvay Durağı: Otogar.) Burası, Eskişehir'de deniz keyfi yaşatan park olarak da bilinir ve rekreasyonuyla Avrupa parklarından farksız görünmektedir. Parkın içinde iki büyük cafe ve büfelerle birlikte Pony ve Midilli atların bulunduğu küçük bir hara da bulunmaktadır.

7) Cumartesi Akşamı

Eskişehir'in Cumartesi akşamı hemen hiçbir Orta Anadolu kenti ile kıyaslanamayacak kadar eğlence sunmaktadır. İsmet İnönü Caddesi üzerinde bulunan başta 222 olmak üzere Varuna Memphis, Museum Pub, mükemmel bir deniz ürünleri restaurantı olan Mezze Terrace bu akşamı harika bir şekilde geçirmenize imkan verecektir. (Site: http://www.mezzebalik.com) Bunlara ilaveten Sess Bar ve W, gece kulubü olarak hizmet veren nezih mekanlardır.

8) Pazar Sabah

Biliyoruz, Porsuk kıyısını hala çok merak etmektesiniz. Pazar sabahı kahvaltısı için Adalar bölgesinde bulunan ve Porsuk kıyısında konuşlanmış kafeler bu merakınızı hayli tatmin edecektir. Şehrin hemen tamamından geçen fakat en keyifli halini Adalar bölgesinde yansıtan Porsuk Nehri üzerinde Gondol keyfi yapılabilmektedir. Bu bölgede çok fazla sayıda cafe -pastane bulunmakta olup, Travelers Cafe, Twenty Six ve Adımlar Kitap Cafe en çok tercih edilenlerdendir. Öğle yemeği tercih etmek isteyenler için Papağan Çibörek ve Pino Eskişehir'in yerel ve kaliteli mekanlarıdır.

9) Pazar Öğle

Porsuk boyunca gerçekleşecek gezintiden sonra Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı ile Türk Dünyası Şaheserleri Parkı mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak ajandamızdaki yerini alıyor. Bu iki park yan yana olup, çok büyük bir arazi üzerinde yayılmıştır. Her iki parkı gezmek de hayli yorucu olabilmekte fakat her anı buna değmektedir. Sazova bünyesindeki ETİ Sualtı Dünyası, Bilim Merkezi ve Magic Kingdom ile Minia Türk benzeri Türk Dünyası Şaheserleri Parkı mutlaka gezilmelidir.  (Ulaşım Taksi / Otobüs ile)

10) Pazar Akşam Üstü

Sazova'dan sonra görülmesi gereken yerlerin başında Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü bulunmaktadır. Bu kampüs, hem mimari hem de doğa açısından Türkiye'nin en iyi kampüsüdür. Yeşillikler arasında kiremit taşı mimarisinin en iyi örneklerini sunan, bünyesinde barındırdığı çağdaş sanat eserleriyle açık hava müzesi konumunda bulunan bu kampüse tramvayın Eczacılık durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Elbette yukarıdaki listede bulunmayan daha birçok yer gezilebilir. Sırasıyla bunları da anıp, programınızı ilgi alanınıza göre şekillendirme işini size bırakalım.

ETİ Arkeoloji Müzesi, Eskişehir'in tarih boyunca başta Frigler olmak üzere ev sahipliği yaptığı medeniyetlere ilişkin önemli eserleri barındıran ve ETİ sponsorluğunda yenilenmiş harika bir müze. Bu müze Eskişehir'in elit bölgesi olan Vişnelik'te bulunmakta olup, Atatürk Bulvarı (eski adıyla Hasan Polatkan) üzerinde yer almaktadır. Bu bulvar üzerinde birçok cafe, restaurant bulunmakta olup, en ünlüsü hiç şüphesiz Venedik Pastanesi'dir. Bulvara yakın mekanlar arasında Dede Korkut Parkı bulunmakta olup, spor yapmak amacıyla tercih edilmektedir.

Bir diğer önemli destinasyon Eskişehir Operasıdır. Bu mekana Tramvayın opera durağında inilerek ulaşılabilir. Eskişehir Senfoni Orkestrası ve Şehir Tiyatrolarının etkinliklerine de ev sahipliği yapan mekan için biletlerinizi biletinial.com adresinden tedarik edebilirsiniz.

Haller Gençlik Merkezi Eskişehir'e özgü mekanlardan bir başkasıdır. Konum olarak şehir merkezindeki ünlü İbis Otelin hemen arkasındadır. Kiremit taşı mimarisinin bir başka güzel örneği olan binada Eskişehir'in en eski barlarından SPR Pub hizmet vermektedir.

Bir başka nokta, Valilik Meydanı ve Büyükşehir Belediyesi arkasında bulunan ve Arifiye Mahallesi ile Köprübaşı mevkiini birbirine bağlayan Hamam Yolu Caddesidir. Bu cadde, Eskişehir orta ve alt sınıf toplum kümeleri için en temel alışveriş noktalarını barındırmaktadır. Cadde üzerindeki hamamlardanen ünlüsü Ferah Hamamı olup, su sıcaklığı 44 dereceye kadar çıkmaktadır. (Detaylı bilgi için: http://www.eskisehir.gov.tr/sarici/ekitap/hamamlar-k.pdf)

Yine bu cadde üzerinde bulunan Madımak Pastanesi, Arda Ciğerim ve yukarıda da adı geçen Abdüsselam Balaban, yeme- içme konusunda Eskişehir'in yerel ve kaliteli mekanlarıdır.

Eskişehir'de görebileceğiniz bir başka mekan Gar bölgesinde bulunan Tülomsaş'tır. Bu fabrikanın bahçesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yerli otomobil girişimi olan Devrim Arabasını görebilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burjuvazinin Gizemli Çekiciliği Üzerine

Burjuvazinin Mutlu Son'ları.